استاد حوزه و دانشگاه گفت:

قلب انسان، نشانگر حقیقت او است

امام جمعه خور گفت: اگر انسان احساس کرد که معصیت نزد او شیرین و کارهای خوب، تلخ است بداند قلبش مریض است.

به گزارش سفیر خور؛ حجت الاسلام و المسلمین سید احمد مهدی نژاد شامگاه شنبه در جلسه درس اخلاق در جوار بارگاه امامزاده سید داود (ع) خور، قلب را حقیقت انسان دانست و اظهار کرد: مراد از قلب و روج همان حقیقت انسان است، اگر قلب انسان سالم باشد جسم و روح او سالم و اگر مریض باشد، بدنش مبتلا به مریضی است.

امام جمعه خور، عیادت از بیمار، پشت سر جنازه راه رفتن، فروش کفن برای مرده ها و پس دادن قرض و امانت را جلا دهنده قلب معرفی کرد و افزود: قلب انسان بر اثر رفتار های او دچار زنگار و گرد و غبار می شود و با این اعمال می تواند قلب خود را صیقل دهد.

وی با بیان این که قلب کانون احساس انسان است، خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن به پیامبر نمی فرمایند که به عقل تو وحی کردیم بلکه وحی به قلب پیامبر نازل شده است.

استاد درس اخلاق با اشاره به آیات قرآن کریم در مورد صفات بدی که قلب دچار آن می شود، گفت: قرآن کریم برخی اوقات صفات منفی را برای قلب آورده است مانند این که وای به حال قلبی که قساوت گرفته و از یاد خدا غافل است، گاهی هم صفات خوب برای قلب در قرآن کریم ذکر شده است مانند این که یاد خدا قلب ها را آرام می کند.

وی با اشاره به کلام امیرالمومنین (ع) در نهج البلاغه گفت: برخی انسان ها در واقع مرده اند و فقط صورت انسان دارند ولی قلب آن ها، قلب حیوان است، این آدم مرده ای بین زنده ها است که راه می رود و صحبت می کند اما قلب مرده ای دارد.

حجت الاسلام و المسلمین مهدی نژاد افزود: اگر انسان احساس کرد که معصیت نزد او شیرین و کارهای خوب، تلخ است بداند قلبش مریض است.

وی گوش دادن به موعظه را یکی از عوامل زنده نگه داشتن قلب عنوان کرد و گفت: پیامبر اکرم(ص) با این که مقامش از جبرئیل بالاتر بود، گاهی به جبرئیل می فرمودند که ایشان را موعظه کند.

استاد درس اخلاق ملاقات با انسان های خوب، و کنترل زبان را از دیگر عوامل زنده نگه داشتن قلب معرفی کرد و افزود: امام علی(ع) فرمودند کسی که با انسان های اهل خیر نشست و برخاست کند قلبش زنده و آباد است.

انتهای پیام/

Go to TOP