جنایت های معاویه زمینه ساز قیام امام حسین (ع) بود

امام جمعه خور گفت: بدعهدی و جنایت های معاویه زمینه ساز قیام امام حسین (ع) بود.

به گزارش سفیر خور؛

حجت الاسلام والمسلمین سیداحمد مهدی نژاد شامگاه چهارشنبه در جمع عزاداران حسینیه اعظم شهرخور گفت: برای شناخت ریشه های حرکت عاشورای حسینی ابتدا باید یزید و معاویه را شناخت و عملکرد آن ها را دانست تا انگیزه های قیام امام حسین(ع) واضح تر قابل درک باشد.

امام جمعه خور افزود: ٢٠ سال حکومت معاویه مهمترین عامل قیام امام حسین (ع)بود، حوادث تلخی که در این دوران روی داد از یک سو و ستم و قتل و بدعت و تحریف هایی که معاویه مرتکب شد از سوی دیگر زمینه قیام اباعبدالله الحسین(ع) را فراهم کرد.

وی افزود: حوادث دوران خلافت معاویه و زمینه سازی برای خلافت یزید فاسد به گونه ای بود که از سوی فرزندان پیامبر (ص)مورد اعتراض قرار گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی نژاد نقض صلح نامه امام حسن(ع) را اولین بدعهدی معاویه عنوان کرد و افزود: امام حسن(ع) مجبور به صلح با معاویه شد اما تعهد گرفت که معاویه در قنوت نماز لعن علی علیه السلام انجام ندهد و به شیعیان علی بن ابیطالب متعرض نشود و معاویه همه آن ها را قبول کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه معاویه را استکبار جهانی دوران امام حسن مجتبی(ع) معرفی کرد و افزود: دومین جنایت معاویه انتساب نابخردان و نابکاران بنی امیه در همه تشکیلات حکومت اسلامی بود، حضور افراد فاسد و تبهکار در پایگاه های اصلی حکومت بیانگر فساد آن حکومت است همان طور که اگر در حکومتی افراد صالحی پست های حساس را در دست داشته باشند موید صلاحیت حکومت است.

وی خاطرنشان کرد: تشکیل حکومت اسلامی برای این است که مردم را به سمت خیر و صلاح و بهشت ببریم و معاویه بود که می گفت ما مامور به بهشت بردن مردم نیستیم.

امام جمعه خور تصریح کرد: معاویه جنگ کرد برای این که بر مردم حکومت کند و کاری به رفتار و دین و اعتقاد مردم نداشت و به معنی واقعی حکومت طاغوت تشکیل داده بود.

وی افزود: کسانی که مانند معاویه سخنرانی می کنند الفبای حکومت اسلامی را بلد نیستند.

امام جمعه خور خاطرنشان کرد: شرایط در زمان خلافت یزید به گونه ای بود که اگر حسین بن علی(ع) قیام نمی کرد اثری از اسلام باقی نمی ماند.

Go to TOP