قناعت، دوری از کینه و ترک حسادت و همنشینی با نیکان راه زندگی سالم

امام جمعه خور با اشاره به آیات و روایات راه و رسم زندگی سالم و بی تنش را تشریح کرد.

به گزارش سفیر خور حجت الاسلام و المسلمین سید احمد مهدی نژاد در جلسه درس اخلاق شنبه شب ها در جوار بارگاه امامزاده سید داود (ع) گفت: برای هر چیزی چاره ای هست و چاره زندگی سالم و بی تنش، قناعت، دوری از کینه و ترک حسادت و همنشینی با انسان های نیک است.

امام جمعه خور علت بسیاری از از غم و غصه ها را کینه عنوان کرد و افزود: کینه انسان ها را از هم دور می کند، حواسمان باشد که به این درد دچار نشویم.

وی با اشاره به این که درد های روحی بدتر از دردهای جسمانی است افزود: حسادت، حرص، طمع و کینه درد هایی است که خداوند در قرآن برای آن درمان مشخص کرده است و دوری کردن از آن ها زندگی سالمی را برای انسان رقم می زند.

این استاد درس اخلاق افزود: کسی که کینه در دل او رسوخ کند مهربانی، عاطفه و رفت و آمد او با دوستان کم می شود و این عاملی برای افزایش دشمنی است.

وی تصریح کرد: خداوند در آیه دهم سوره مبارکه حشر از زبان مهاجران و انصار می فرماید: «پروردگارا، ما و برادرانمان را که در ایمان بر ما پیشی گرفتند بیامرز ، و در دل هایمان حسد و کینه ای نسبت به مؤمنان قرار مده».

حجت الاسلام والمسلمین مهدی نژاد خاطرنشان کرد: این آیه به نداشتن کینه در برابر مومنان اشاره دارد و این در حالی است که باید نسبت به دشمنان و منافقین کینه داشته باشیم و نسبت به کشتارهای امروز مسلمانان میانمار و مسببان آن اعلام انزجار کنیم.

استاد حوزه و دانشگاه در توضیح چهارمین راه زندگی سالم گفت: هم نشینی با انسان های نیک زندگی سالمی را برای انسان رقم می زند، اگر کسی می خواهد زندگی خوشی داشته باشد باید بر رفت و آمد خود و افرادی که با آن ها معاشرت می کند مواظبت کند.

وی با اشاره به اهمیت همنشین در رقم خوردن آینده زندگی گفت: در قیامت قبل از سوال از دین از همنشین و دوست انسان سوال می کنند، دوست بد است که کم کم انسان را از راه مستقیم منحرف می کند.

امام جمعه خور تصریح کرد: امام علی (ع) می فرمایند اگر می خواهید دل بیدار و رنده داشته باشید با علما و دانایان معاشرت کنید وقتی با این افراد معاشرت کنی دل زنده می شود.

وی با اشاره به این که همنشینی با ظالم دل انسان را می میراند گفت: بی انصافی یکی از شاخه های ظلم است، هرکس بعد از عبادت خدا با انسان های ظالم نشست و برخاست نکند دل او زنده می شود.

انتهای پیام/

Go to TOP