لیبل فارسی محصولات غذایی و آرایشی نشانگر چیست؟!

یک مسئول سازمان غذا و دارو با تشریح تصور اشتباه مردم نسبت به لیبل فارسی محصولات غذایی و آرایشی گفت: اصلاً کار درستی نیست که مثلاً به یک فارسی‌زبان بگوییم که برود انگلیسی و فرانسه و آلمانی وزبانهای دیگر یاد بگیرد که بتواند برچسب محصول خارجی را بخواند.

به گزارش سفیرخور مدیر کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: در اکثر کشورهای توسعه‌یافته فرهنگ‌سازی در تولید و مصرف صحیح فرآورده‌های سلامت جزء لاینفک و معمول فعالیت‌های ارگانهای نظارتی است و سعی آنها بر این است که هدف از تولید و ارتباط فرآورده با مصرف‌کننده کاملاً روشن باشد.

جنت با تأکید بر این حق لاینفک مصرف‌کننده ادامه داد: طبیعی است که این برچسب باید با زبان قابل فهم برای مصرف‌کننده باشد و اصلاً کار درستی نیست که مثلاً به یک فارسی‌زبان بگوییم که برود انگلیسی و فرانسه و آلمانی و زبانهای دیگر یاد بگیرد که بتواند برچسب محصول خارجی را بخواند ضمن اینکه اگر برچسب‌ها به‌زبان مصرف‌کننده نباشد باید در هر فروشگاه چند مشاور برای راهنمایی خریداران قرار داد که آن‌هم عملاً کار عبثی است.

وی عنوان کرد: در سازمان غذا و دارو تلاش کردیم در تعیین ضوابط درج لیبل فارسی در محصول به رویه‌ای مقبول و معمول دست یابیم که در آن هم موفق بودیم اما برای بهره‌مندی فراگیر از منافع کثیرش، اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی عمومی، امری اجتناب‌ناپذیر می‌باشد.

مدیر کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: ذهنیت برخی از مردم به‌اشتباه به‌سویی است که لیبل فارسی را دال بر تقلبی و به‌اصطلاح زیرپله‌ای بودن محصول می‌دانند لذا باید این فرهنگ غلطی را که خودمان به‌عنوان مدیران کشور، بازرگانان و فروشندگان به‌وجود آوردیم هم اصلاح کنیم.

جنت با تأکید بر اینکه لیبل فارسی‌نویسی حتماً باید اجرایی شود، تصریح کرد: ما مطمئن هستیم که منافع شخصی و شرکتی در این تصمیم راه ندارد و همه با هم با حرکت به‌سمت ایجاد ارتباط دوسویه بین مصرف‌کننده و تولیدکننده امنیت و سلامت بیش از پیش را بر تولید و واردات فرآورده‌های سلامت حاکم نماییم.

وی افزود: در طرح برچسب‌نویسی فارسی هدف ما این است که یک سری اطلاعات مفید در اختیار مصرف‌کننده قرار دهیم آن‌هم اطلاعاتی که اصلاً جنبه تجاری ندارد و اینکه عده‌ای دلیل اصلی این طرح را مبارزه سازمان غذا و دارو با قاچاق مطرح می‌کنند موضوعی اصلی نیست بلکه این مهم نیز ذیل هدف کلان “حمایت از مصرف‌کننده” خود به‌خود حاصل می‌شود؛ مثل طرح برچسب اصالت که هدف اصلی آن ایفای حقوق مصرف‌کننده و حفظ سلامت مصرف او بوده است اما برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم کاربرد بهینه پیدا کرد.

جنت خاطرنشان کرد: به‌منظور بهینه‌تر شدن روند اجرایی این طرح بزرگ، سعی نموده‌ایم با انجمن‌های مختلف فعال در سیستم تولید و واردات فرآورده‌های سلامت‌محور هم‌فکری کرده و از پتانسیل فکری آنها بهره‌مند شویم، باز هم تأکید می‌کنم که این طرح عملیاتی خواهد شد اما چگونگی و شیوه آن حتماً با مشورت ذی‌نفعان خواهد بود.

منبع خبرگزاری تسنیم

Go to TOP