رئیس شبکه دامپزشکی خوروبیابانک
رئیس شبکه دامپزشکی خوروبیابانک:

هیچ مورد مشکوک تب کریمه کنگو در خوروبیابانک مشاهده نشده است/ رعایت نکات بهداشتی برای عدم آلودگی ضروری است

شایگان گفت: تا کنون هیچ مورد مشکوکی از بیماری تب کریمه کنگو در خوروبیابانک مشاهده نشده است.

به گزارش سفیرخور رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان خوروبیابانک در گفتگو با خبرنگار سفیرخور گفت: تا کنون هیچ مورد مشکوک به تب کریمه کنگو در شهرستان مشاهده نشده است.

مصطفی شایگان با اشاره به اطلاع رسانی در فضای مجازی در مورد روش های انتقال و پیشگیری از این بیماری گفت: عامل انتقال تب کریمه کنگو ویروس است که درمان آن را دشوار می کند.

وی افزود: این بیماری در دام علائم و جلوه خاصی ندارد و گاهی تب کمی در دام مشاهده می شود که شاید دامدار متوجه آن هم نشود ولی بعد از بروز تب تا ۱۰ روز این حیوان می تواند ناقل بیماری شود و پس از این مدت خود به خود دام از این بیماری بهبود می یابد.

شایگان گزش کنه و نیش حشرات را عامل اصلی انتقال ویروس عنوان کرد و افزود: این بیماری از تماس سطح بدن که خراشیده یا زخم باشد با خون آلوده منتقل می شود و افرادی مانند دامداران، قصاب و کارکنان کشتارگاه ها و پرسنل بیمارستان ها در معرض خطر هستند.

وی زنان خانه دار را از دیگر گروه های در معرض خطر معرفی کرد و افزود: زنان خانه دار باید مراقب باشند در منزل برای تکه کردن گوشت از دستکش استفاده کنند و پوست خراشیده یا زخم شده با گوشت تماس پیدا نکند.

رئیس شبکه دامپزشکی خوروبیابانک با بیان این که این ویروس از دو راه پخته شدن و قرار گرفتن در فضای یخچال از بین می رود تصریح کرد: شهروندان گوشت خام را از مراکز معتبر تهیه کنند و پس از خرید ۲۴ ساعت درون یخچال نگه داری کنند تا این ویروس از بین برود.

وی افزود: همشهریان توجه داشته باشند که فریز کردن یا در فریزر قرار دادن گوشت این ویروس را از بین نمی برد.

شایگان خاطر نشان کرد: مردم توجه داشته باشند که گوشت را فقط از منابع معتبر تهیه کنند و در هنگام خرید به مهر بازدید بهداشتی روی لاشه توجه کنند.

وی با اشاره به افزایش فعالیت حشرات در فصل گرما گفت: دامداران به صورت مستمر محل فعالیت خود را سم پاشی کنند تا از رشد و تکثیر این حشرات جلوگیری شود.

رئیس شبکه دامپزشکی خوروبیابانک افزود: خرید و فروش غیرقانونی دام و دام هایی که از استان های مرزی وارد می شوند می تواند باعث انتقال این آلودگی در شهرستان شود و فروشندگان دوره گرد باید حتما از شبکه دامپزشکی مجوز فروش دام داشته باشند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

Go to TOP