«اقتصاد مقاومتی» یعنی همین فعالیّت ها/هدفم بازکردن پنجره ای برای معرفی صنایع دستی بود

سعیدی تلاش پنج ساله خود در عرصه صنایع دستی و تسلیم نشدن در برابر ناملایمات و باور به توانایی خود را عامل موفقیت عنوان کرد و افزود: هدف من باز کردن پنجره ای از درون منطقه خوروبیابانک برای معرفی فرهنگ و تمدن به سایر نقاط است.

به گزارش سفیرخور صنایع دستی هر منطقه نشان از فرهنگ آن شهر یا روستا دارد و در صورت عدم توجه به آن این فرهنگ به مرور از یادها محو خواهد شد.

به مناسبت روز صنایع دستی ماریا سعیدی یکی از فعالان این عرصه که سال ها است به دور از خانواده در یکی از روستاهای شهرستان خوروبیابانک گفتگو کرده ایم و پای صحبت و درد دل های این بانوی هنرمند نشسته ایم.

بانوی فعال در زمینه صنایع دستی گفت: من در حال حاضر مشغول ساخت کیف هایی با کاربرد گلیم و پارچه های سنتی دست باف و سوزن دوزی شده هستم، ساخت عروسک با ضایعات گلیم و لباس های سنتی بر اساس شخصیت های بومی و محلی از دیگر فعالیت های در پیش روی ماست که بدون محدودیت به کار خود ادامه خواهیم داد.

ماریا سعیدی افزود: فعالیت خودم را با احداث کارگاهی در روستای گرمه آغاز کردم و اکنون پس از موفقیت هایی که در این زمینه کسب کرده ایم توانستیم با همکاری چند تن از کسانی که به توانایی های خود اتکا داشتند کارگاه دیگری در شهر خور راه اندازی کنیم.

وی خاطر نشان کرد: ما جزء ۱۸ نفر از کسانی بودیم که از بین سه هزار و ۸۰۰ نفر موفق به حضور در جشنواره امتنان از نخبگان جامعه کار و تولید در سال ۹۵ بودیم، این جشنواره در سه بخش کارگر نمونه، واحد تولید نمونه و گروه کار نمونه برگزار شد که موفق شدم  در مرحله استانی عنوان گروه کار نمونه بخش خدمات را به خود اختصاص دهم و با توجه به امتیاز بالاتر نسبت به دیگر استان ها توانستم نامزد مرحله کشوری هم بشوم.

سعیدی اظهار کرد: حضور در این رقابت جدای از عملکرد و نوع نگاه و اندیشه، نیازمند فعالیتی مستند همراه با رزومه ای قوی بود که با داشتن مدرک های داخلی و خارجی، مقاله ها و سخنرانی ها و داشتن سه نشان ملی توانستم رقابت خوبی با فعالان اقتصادی قَدَر در استان توانمند اصفهان را داشته باشم.

این بانوی صنعتگر تلاش پنج ساله خود در عرصه صنایع دستی و تسلیم نشدن در برابر ناملایمات و باور به توانایی خود را عامل موفقیت عنوان کرد و افزود: هدف من باز کردن پنجره ای از درون منطقه خوروبیابانک برای معرفی فرهنگ و تمدن به سایر نقاط است.

وی با اذعان به وجود امنیت برای بانوان در دور افتاده ترین نقاط کشور گفت: جوانان ما باید به این باور برسند که در هر شرایط و محرومیتی اگر اخلاص و باور قوی داشته باشند موفقیتی چشم گیر نصیبشان خواهد شد.

این بانوی کارآفرین افزود: من با همین باور فعالیت حرفه ای خودم را در زمینه صنایع دستی آغاز کردم تا علاوه بر معرفی فرهنگ این سرزمین، برای بانوان منطقه اشتغالی امن و پایدار ایجاد کنم که هم کم هزینه و زود بازده باشد و هم به محیط زیست آسیبی نرساند.

وی با اشاره به سکونت خانواده خود در آمریکا گفت: من از امکاناتی که کشور آمریکا با توجه به توانایی من در این زمینه می داد صرف نظر کردم و ترجیح دادم تا در محرومترین نقطه کشورم که آن هم فقط از نظر گردشگری رونق دارد فعالیت خود را ادامه دهم و در رشته گلیم بافی اولین خانمی باشم که کارگاه تولیدی احداث کرد و پس از چند سال سال گذشته شاهد رشد این صنعت و صدور مجوز بیش از ۱۲ کارگاه هستیم.

مسئول گروه کار نمونه استانی زبان به گلایه باز کرد و گفت: با حضور در پنج نمایشگاه بدون حمایت هیچ همکار یا مسئولی از شهرستان حتی در حد هزینه رفت و آمد در معرفی صنایع دستی تلاش کرده ام و در نمایشگاه های استانی مانند نقش خانه، نوروزگاه چهلستون  در سال ۹۴ و نمایشگاه ملی توسعه روستایی در سال های ۹۴ و ۹۵، جشنواره ملی دا (مادر) و اجلاس جهانی سیمرغ در سال ۹۵ و نمایشگاه ششم به عنوان نماینده فرمانداری حضور داشتم.

وی خاطر نشان کرد: جدای از حساسیت های روحی یک هنرمند، خانم، مجرد و غیربومی بودنم که من را از حمایت و هم فکری خانواده محروم می کرد در محروم ترین نقطه استان اصفهان در یک روستای کوچک که هر کدام از مواردی که گفتم به تنهایی بحرانی برای من بوده کار فرهنگی ای انجام داده ام که در بعضی جاها نیاز به ساختارشکنی داشت.

سعیدی با ابراز خرسندی از موفقیت های به دست آمده گفت: خدا را شکرگزارم که با توکل و صبر و امید توانستم با مشکلات رو برو شده و مغلوب آن ها نشوم، بسیار خرسندم که نام بانوانی که به من اعتماد کردند تا با تمام محرومیت ها فعال پویا بمانند در سالن اتاق بازرگانی استان طنین انداز شد و یک نشان و شش لوح دریافت کردیم.

وی افزود: مریم موسوی بانوی کهنه کار چپر و کرباس که استاد نسل جدید بود عنوان دریافت کرد و جای بسی تأسف که صندلی مسئولی که باید ما را در این افتخار آفرینی همراهی می کرد خالی ماند.

بانوی موفق در زمینه صنایع دستی افزود: مریم موسوی، عاطفه بشیر، پریوش آزاد، زهرا علیخانی و زهرا مقیمی بانوانی بودند که توانستند از مجموعه کارگاه ما لوح دریافت کنند و وقتی صدای رئیس اداره کار شهرستان را پشت گوشی شنیدم که می گفت درود بر خوروبیابانک، درود بر ماریا سعیدی که نام زنان شهرستانم را در استان زنده نگه داشت فکر می کنم توانسته ام رسالت خود را انجام دهم، وقتی مدیری بالندگی شهرش از دغذغه های اوست لازم نمی داند خود را درگیر بغض کند

وی خاطر نشان کرد: اقتصاد مقاومتی همین است، این که به قول رهبر معظم انقلاب روحیه داشته باشید، اقتصاد مقاومتی عرق ملی می خواهد که میراث دار مردان بزرگی که در این چندین هزار سال تمدن ایران زمین پایدار ماندند، عرق مذهبی ما روی دیگری است که در کشور شیعه باید به خوی معصومین علیهم السلام و زندگی سفارش شده توسط آن ها عمل کنیم.

انتهای پیام/

Go to TOP