در جلسه اخلاق مطرح شد

پنج خصلتی که کارگشای زندگی ما می شود

حجت الاسلام والمسلمین مهدی نژاد در جلسه درس اخلاق به بیان پنج خصلتی که انجام دادن آن کارگشای ما می شود پرداخت.

به گزارش سفیرخور امام جمعه ی خور در جلسه درس اخلاق شب گذشته در جوار بارگاه امامزاده سید داود (ع) خور با اشاره به روایتی از رسول خدا(ص) خصوصیاتی برای مردم برشمرد که با انجام دادن آن ها دچار خسران نمی شوند.

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد مهدی نژاد گفت: شخصی به محضر رسول خدا رسید و پیامبر اعظم در برخورد با وی رفتار و اخلاق او را پسندید، از او در مورد علت اخلاق نیکو سوال کرد، شخص در پاسخ به پیامبر(ص) علت رفتار خوب خود را ایمان و مومن بودن بیان کرد.

وی افزود: نبی مکرم اسلام (ص) از او پرسیدند به چه علت می گویی که مومن هستی؟ شخص پاسخ داد به ۱۵ علت که پنج علت آن را فرستادگان شما ما را به انجام آن سفارش کردند، پنج خصلت عملی است که آن ها را انجام می دهم و پنج خصلت را قبل از اسلام از زمان جاهلیت نیکو و پسندیده یافتم به آن ها عمل می کنم.

این استاد اخلاق ادامه داد: رسول خدا از پنج خصلت اول سوال کردند و شخص پاسخ داد: اعتقاد و ایمان به خدا، ایمان به فرستادگان خدا، ایمان به کتاب خدا و ایمان به پیامبران و ایمان به برانگیخته شدن در روز قیامت است که فرستادگان شما سفارش کردند و ما آن را پذیرفتیم.

وی افزود: پیامبر (ص) از پنج خصلتی که به عمل کردن به آن ها سفارش شده است سوال کردند و شخص پاسخ داد: گفتند بگو «لا اله الا الله » و گفتیم، اقامه نماز و پرداخت زکات و روزه گرفتن و انجام فریضه حج در صورت استطاعت نیز از دیگر کارهایی است که به صورت عملی به آن پایبندیم.

حجت الاسلام و المسلمین مهدی نژاد ادامه داد: پیامبر(ص) از پنج خصلتی که از زمان جاهلیت به آن پایبند هستند سوال می کند و شخص پاسخ می دهد: «شکر در هنگام رفاه و آسایش، صبر و بردباری در هنگام بلا و گرفتاری، درستکاری و راستی در برخورد ها، راضی بودن به قضای روزگار و صبر و بردباری در مقابل سرزنش ها از زمان جاهلیت و قبل از اسلام همراه ما بوده و به آن عمل می کنیم.

این استاد درس اخلاق با اشاره به هدایتگری انبیای الهی افزود: پیامبر (ص) شخص را تحسین کردند و فرمودند: «شما دانشمندان و حکما هستید که از درستکاری بسیار، نزدیک است که به درجه پیامبران برسید» .

وی خاطر نشان کرد: پیامبر اعظم (ص) پنج خصلت به کارهایی که مرد نام برده بود اضافه کرد که این پنج خصلت اگر به آن ها عمل کنیم کارگشای زندگی ما خواهد بود و آن خصلت ها این است: اول اینکه از اندوختن اموالی که فرصت استفاده از آن را ندارید بپرهیزید، دوم اینکه به ساختن خانه ای که فرصت سکونت در آن را ندارید مشغول نشوید، سوم اینکه به کاری که هیچ ارتباطی به شما ندارد رغبت و میل بی جا نشان ندهید، گاهی اوقات در کارهایی دخالت می کنیم که به ما ربط ندارد، دلیلی ندارد در مسائل خانوادگی دیگران دخالت کنیم.

این استاد درس اخلاق با بیان دو خصوصیت دیگر ادامه داد: «از خدایی که به سویش باز می گردید و در پیشگاهش باید پاسخ گو باشید بترسید و تقوا کنید، نسبت به چیزی که به سویش می رویی و تا ابد در آنجا می مانید رغبت و تمایل نشان دهید.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی نژاد در ادامه به مناسبت سالروز ازدواج پیامبر و حضرت خدیجه (س) روایتی از پیامبر اعظم(ص) در وصف حضرت خدیجه بیان کرد و گفت: نبی مکرم اسلام در وصف مقام و عظمت حضرت خدیجه این گونه گفته اند: « به خدا قسم هیچ خیری برایم بهتر از خدیجه برجای نمانده و همواره او را یاد می کنم، زیرا  وقتی به من ایمان آورد که همه در جاهلیت بودند، هنگامی مرا تصدیق کرد که تمام مردم مرا تکذیب می کردند، او همه اموالش را به من انفاق کرد زمانی که همه مرا تحریم کردند، من چهار دختر و دو پسر از او دارم در حالی که از زنان دیگر ندارم».

وی با اشاره به مقاومت های پیامبر اکرم(ص) و یارانش در مقابل تحریم ها و تهدید های کفار گفت: در طول تاریخ ثابت شده است که آن چیزی که باعث پیروزی می شود مقاومت است و باید در برابر دشمنان ایستادگی کنیم.

انتهای پیام/

Go to TOP