رئیس شبکه دامپزشکی خوروبیابانک خبر داد:

هشت هزار قطعه پرنده در خوروبیابانک علیه نیوکاسل واکسینه می شوند

شایگان گفت: در هفته بسیج و با همکاری بسیج سازندگی هشت هزار قطعه طیور بومی شهرستان علیه بیماری نیوکاسل واکسینه می شوند.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان خور و بیابانک در گفتگو با خبرنگار سفیرخور از واکسیناسیون هشت هزار قطعه طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل طیور در هفته بسیج خبر داد و افزود: این طرح با همکاری بسیج سازندگی در شهرها و روستاهای هدف این برنامه اجرا خواهد شد.

مصطفی شایگان با اشاره به روستاهای هدف این واکسیناسیون افزود: این طرح در ۱۲ استان کشور اجرا می شود و ۳۷۵ روستای استان اصفهان اجرا خواهد.

وی افزود: علاوه بر روستاهای چاهملک، مصر، ابراهیم آباد، جعفر آباد و مهرجان، شهرهای خور، فرخی و جندق برای اولین بار در هدف گنجانده شده اند.

رئیس شبکه دامپزشکی خوروبیابانک افزود: قریب به ۴۰۰ هزار قطعه پرنده در استان اصفهان علیه این بیماری واکسینه می شوند که سهم شهرستان خور و بیابانک هشت هزار قطعه است.

شایگان هدف از اجرای این طرح را کنترل بیماری در طیور، جلوگیری از انتشار بیماری به مرغداری های صنعتی و کمک به اقتصاد خانوار کم درآمد روستائیان عنوان کرد و افزود: واکسیناسیون طیور بومی سوم تا پنجم آذرماه امسال با مشارکت بسیج سازندگی و عضویت هشت نفر بسیجی به‌صورت رایگان اجرا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این طرح به صورت آشامیدنی بر روی پرندگانی چون کبوتر، مرغ بومی، بوقلمون و … انجام می‌شود.

رییس شبکه دامپزشکی خوروبیابانک تصریح کرد: طرح ملی رایگان واکسیناسیون طیور علیه بیماری نیوکاسل نمایش مقتدرانه نقش فعالیت بسیج در اقتصاد مقاومتی و حرکت عظیمی در امنیت غذایی است.

شایگان اضافه کرد: سرفه کردن و نفس‌نفس زدن، بال‌های افتاده و آویزان، پاهای کشیده، پیچیدگی سر و گردن، افسردگی و عدم انجام فعالیت‌های عادی و فلج شدن کامل پرنده از علائم این بیماری است. نیوکاسل بیماری ویروسی خاص پرندگان و طیور خانگی با درصد واگیری و مرگ‌ و میر بالا است که عوارض عصبی، گوارشی و تنفسی حاد در طیور ایجاد می‌کند.

انتهای پیام/

Go to TOP