بررسی ابعاد گردهمایی عظیم اربعین:

زیارت اربعین سیاست زینب کبری(ع) برای شناساندن امام حسین(ع) به جهان بود

نقل است که در بازگشت از شام، حضرت زینب(س) به بلد کاروان فرمودند ایشان را از کربلا بازگردانند. البته قبل از کاروان حضرت، کاروان جابر ابن عبدالله انصاری و رجالی از بنی‌هاشم هم در آن جا حضور داشتند، ولی زیارت اربعین توسط ایشان، یکی از مهم‌ترین عملکردهای آن حضرت برای معرفی قیام اباعبدالله(ع) به جهانیان بود.

به گزارش سفیرخور حجت الاسلام عمار ستمکش  از جمله روحانیان شهرستان است که در حال حاضر در کنار تحصیل در حوزه علمیه قم، مشغول تدریس و تحقیق در مورد شاخه‌های مختلف علوم اسلامی است.

وی در این گفتگوی کوتاه به بررسی ابعاد همایش عظیم پیاده روی اربعین و حضور میلیونی عزاداران حسینی در این روز برای زیارت اباعبدالله(ع) پرداخته است.

***

زیارت قبور ائمه اطهار(ع) اجر و اثر معنوی بسیار زیادی دارد، با این حال به نظر می‌رسد تاکیدی که در منابع دینی بر زیارت بارگاه اباعبدالله(ع) بسیار بیشتر است. این واقعیت از چه چیزی سرچشمه می‌گیرد؟

درست است! در مورد آداب و فضائل زیارت ائمه(ع)، خصوصا حضرت سیدالشهدا(ع) کتاب‌های مختلفی نوشته شده که مهم‌ترین و کامل ترین این کتاب‌ها کامل الزیارات ابن قولویه قمی است. کامل الزیارات در ۱۰۸ باب تنظیم شده و در باب چهل و نهم آن ۱۰ روایت در فضیلت زیارت امام حسین(ع) با پای پیاده یا سواره آمده است.

برای روشن شدن تاکید ائمه اطهار(ع) بر زیارت امام حسین(ع) من دو روایت از این باب را عرض می‌کنم: در روایت اول آمده است: امام صادق(ع) به راوی که نامش حسین است می‌فرماید: «ای حسین! کسی که از منزل به قصد زیارت حسین بن علی(ع) بیرون آید، اگر پیاده راه پیماید خداوند با هر قدمش یک حسنه می‌نویسد و یک گناه محو می‌کند تا زمانی که به حائر برسد.

پس از رسیدن به این مکان شریف، حق تعالی او را از رستگاران قرار می‌دهد تا وقتی که مراسم و اعمال زیارت را به پایان برد که در این زمان او را از فائزان قرار می‌دهد. زمانی که وی اراده‌ی مراجعت می‌کند فرشته‌ای نزد او می‌آید و می‌گوید رسول خدا(ص) به تو سلام می‌رساند و می‌فرماید از ابتدا عمل را شروع کن، زیرا تمام گناهان گذشته‌ات آمرزیده شده است.»

در روایت سوم نیز از قول حضرت صادق(ع) آمده است: «خداوند فرشتگانی دارد که موکل قبر حضرت حسین(ع) هستند، هنگامی که کسی اراده‌ی زیارت امام حسین(ع) می‌کند حق تعالی گناهان وی را در اختیار این فرشتگان قرار می‌دهد.

زمانی که وی قدم بردارد فرشتگان تمام گناهانش را محو می‌کنند، سپس با قدم دوم حسنات وی را مضاعف می‌کنند و پیوسته با قدم‌هایی که بر می‌دارد حسناتش مضاعف می‌شود، تا به حدی می‌رسد که بهشت برایش واجب و ثابت می‌شود…»

برای زیارت امام حسین(ع) آثار و پاداش‌هایی در روایات ذکر شده که نمی توان برای آن همتایی در زیارت سایر ائمه بزرگوار(ع) پیدا کرد. این هم نیست جز به خاطر ایثار آن حضرت و جهادی که برای زنده نگه داشتن دین خدا انجام دادند و مظلومیت ایشان که در طول تاریخ آزادمردان را به خود جلب کرده است…

در واقع عمده ثواب‌هایی که برای زیارت اباعبدالله(ع) ذکر می‌شود به این خاطر است که فرهنگ عاشورا و مبارزه با باطل زنده نگه داشته شود. زیرا این فرهنگ متضمن بسیاری ارزش‌هاست که اگر زنده و عمل شود نه تنها مسلمانان و شیعیان، بلکه بشریت از چنگال مستکبران و ظالمان نجات پیدا می‌کند.

هر چند زیارت امام حسین(ع) در اربعین از قدیم الایام مرسوم بوده است، ولی در سال‌های اخیر این زیارت، خصوصا با نمایش عظیمی که در پیاده روی به سوی کربلا صورت می‌گیرد جلوه‌ای خاص پیدا کرده است. این سبک زیارت و پیاده روی برای رسیدن به کربلا چگونه به وجود آمده است؟

یکی از مهم‌ترین مناسبت‌هایی که فرهنگ عاشورا را زنده نگه می‌دارد، مراسم پیاده روی اربعین است که امروز شاید مهم‌ترین و موثرترین این عوامل به شمار آید. اربعین جزء یکی از سیاست‌های ولایی حضرت زینب(ع) است، زیرا ایشان بودند که طبق نقل‌ها، در راه برگشت از شام به بلد کاروان گفتند ایشان را از کربلا عبور دهند تا حماسه‌ای را که به وجود آورده بودند، کامل تر کنند.

البته قبل از کاروان حضرت، کاروان جابر ابن عبدالله انصاری و رجالی از بنی‌هاشم هم در آن جا حضور داشتند، ولی این سیاست حضرت یکی از مهم‌ترین عملکردهای ایشان برای معرفی قیام اباعبدالله(ع) به جهانیان بود.

پیاده روی اربعین برای زیارت کربلا چه آثاری در پی دارد؟

سختی‌هایی که در راه بر زائر اباعبدالله(ع) وارد می‌شود، باعث می‌شود روح او آمادگی حضور در محضر حضرت را پیدا کند. پیاده روی روز اربعین می‌تواند چنین اثری را در خود داشته باشد.

علاوه بر این پیاده روی اربعین باعث تبلیغ تشیع و تشویق و دلگرمی شیعیان و محبان اهل بیت(ع) و ترس و دلهره‌ی دشمنان ایشان می‌شود. با این گردهمایی عظیم هم آمادگی شیعیان برای فداکاری در راه اسلام نشان داده می‌شود و هم قدرت آنان نمایش داده می‌شود. در واقع شیعیان ذره‌ذره‌های پیکر جهان تشیع هستند که با مغناطیس وجود حضرت اباعبدالله(ع) گرد هم آمده و دریایی عظیم را تشکیل داده‌اند.

اربعین می‌تواند ارتباط قلبی ملت‌های مختلف جهان اسلام و وحدت آنان را بیشتر کند. در مراسم اربعین اهل سنت هم در میان زائران حضور دارند و هم به اطعام و پذیرایی از زائران امام حسین(ع) می‌پردازند.

انتهای پیام/ خطب شکن

Go to TOP