احترام به والدین، ادای امانت و وفای به عهد سه وظیفه اخلاقی

احترام به والدین، وفای به عهد و ادای امانت سه وظیفه ی اخلاقی است که بر همگان واجب است.

به گزارش سفیرخور حجت الاسلام والمسلمین سید احمد مهدی نژاد در جلسه درس اخلاق در جوار بارگاه ملکوتی امامزاده سید داود (علیه السلام) با اشاره به اهمیت احترام به پدر و مادر گفت: نیکی به پدر و مادر از جمله اصولی است که خداوند از آن چشم پوشی نمی کند و نگاه اخم آلود یا تندی به آنان بخشیدنی نیست.

امام جمعه ی خور نیکی به والدین را مختص زمان حیات آنان ندانست و افزود: گاهی اوقات بعد از فوت والدین به علت بی توجهی یا دیگر کارها انسان ها عاق والدین شامل حال انسان می شود، تازمانی که زنده ایم مدیون پدر و مادریم و باید به آن ها نیکی کنیم تا دچار عاق والدین نشویم.

وی با اشاره به زحمات شبانه روزی والدین برای فرزندان خاطر نشان کرد: اگر کسی بداند والدین برای بزرگ کردن فرزندان چه زحماتی را متحمل شده اند هرگز به آن ها نه نخواهند گفت.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی نژاد وفای به عهد را از دیگر وظایفی عنوان کرد که خداوند کسی را از آن معاف نکرده و افزود: وفای به عهد بر همه واجب و از اخلاق دینی است.

وی پیمان با خدا، قرآن، انقلاب و شهدا و ولایت را از جمله عهد هایی دانست که هیچ گاه دست از آن نخواهیم برداشت و بر آن ها استوار و ثابت قدم خواهیم ماند.

امام جمعه ی خور در ادامه سخنان خود ملاک سنجش افراد را حق عنوان کرد و افزود: افراد را با حق بسنجیم و حق را محور در نظر بگیریم، هر کس از حق انحراف پیدا کند او را نفی می کنیم.

وی  ادای امانت را از دیگر واجبات اخلاق اسلامی معرفی و تصریح کرد: قرآن، ائمه اطهار و ولایت امانتی از طرف خدا نزد بندگانش است و خیانت در امانت برای کسی جایز نیست.

Go to TOP