ساعات کار اصناف در ماه رمضان مشخص شود/ تشدید بازرسی‌ها و برخورد با مظاهر روزه‌خواری

قائم‌مقام ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان بابیان اینکه فرهنگ‌سازی و ارتقا دستورالعمل‌ها بهترین راهکار برای حفظ شأنیت ماه مبارک رمضان است گفت: صداوسیما اطلاع‌رسانی‌ها لازم را در این زمینه انجام دهد.

به گزارش سفیرخور قائم‌مقام ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان در جلسه هماهنگی با دستگاه‌های مرتبط در خصوص حفظ حرمت ماه مبارک رمضان صبح امروز در محل این ستاد اظهار کرد: فرهنگ‌سازی  و ارتقا دستورالعمل‌ها بهترین راهکار برای حفظ شأنیت ماه مبارک رمضان است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسن عباسی بابیان اینکه با پدیده تظاهر به روزه‌خواری باید برخورد شود، گفت: تمام دستگاه‌ها باید طوری برنامه‌ریزی کنند تا مصوباتی که در ستاد احیاء در راستای حفظ حرمت ماه مبارک رمضان تصویب می‌شود اجرا شود.

پاک‌نژاد رئیس اتاق اصناف اصفهان در خصوص رعایت حقوق مصرف‌کنندگان در  ماه  مبارک رمضان گفت: اگر قیمتی نیز بخواهد با افزایش روبرو شود ملاحظات لازم انجام خواهد گرفت تا فشاری بر مردم وارد نشود.

وی بابیان اینکه باور داریم اصناف ما افرادی معتقد و ملتزم به‌نظام و اخلاق اسلامی هستند، اظهار کرد: ساعات کاری که برای فعالیت برخی صنوف در این ماه مشخص خواهد شد لازم است رعایت شود.

رئیس اتاق اصناف اصفهان تأکید کرد: سیاست‌هایی که توسط دستگاه‌های نظارتی و امنیتی برای اجرا به اصناف ابلاغ می‌شود را در تلاشیم با زیبایی و به‌آرامی پیگیری کنیم.

نماینده سازمان صنعت معدن و تجارت ازجمله راهکارهای پیشنهادی در این جلسه را جلوگیری از موضوع افزایش قیمت، افزایش سبد قلم کالای مصرفی مردم و همراهی با تعزیرات و بازرسی اصناف برای تشدید بازرسی‌ها از اماکنی که بیشترین تماس را با مردم برای عرضه محصول دارند عنوان کرد.

وی طرح تشدید بازرسی‌ها و برخورد با مظاهر روزه‌خواری را از اولویت‌ها عنوان کرد و ادامه داد: در ایام ماه مبارک رمضان فعالیت اصناف مشخص در ساعات کاری مشخص باید انجام بگیرد و فعالیت در غیر از ساعات اعلام‌شده تخلف است.

نماینده نیروی انتظامی استان اصفهان گفت: از جمله موضوعات مهمی که باید در مورد آن برای ماه مبارک رمضان بررسی صورت بگیرد  مسئله روزه‌خواری درملأعام و نحوه برخورد با آن و مشخص شدن وضعیت ساعات کار اصناف است.

حجت‌الاسلام مطهرخو  معاون تشکل‌های مردمی ستاد احیاء امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان پیشنهاد داد: در ایام ماه مبارک رمضان اصنافی همچون رستوران‌ها و آشپزی ها در ساعات مشخص تا قبل از اذان مغرب صرفا ارائه غذا را به صورت غذای بیرون‌بر سرویس دهی کنند.

وی همچنین درخواست کرد: برای مسافران به‌جای اینکه در سطح شهر محل‌هایی برای پذیرایی در نظر گرفته شود و خدای‌ناکرده افراد بومی هم مرتکب روزه‌خواری شوند در همان مبادی ورودی محل‌هایی برای پذیرایی و سرویس‌دهی در خصوص غذا توسط اصناف انجام پذیرد.

یکی از موارد دیگری که در این جلسه به آن اشاره شد موضوع روزه‌خواری برخی کسبه و بازاریان در محل کسب خود و درملأعام عنوان شد، که در این زمینه نیزدرخواست  تشدید بازرسی‌ها مطرح شد.

توسط یکی از حاضرین راهکار پیشنهادی فعالیت ایجابی و سلبی در فضای مجازی و فضای حقیقی عنوان و گفته شد: رصد شبکه‌های فضای مجازی که اقدام به اباحه‌گری و ترویج روزه خواری می‌کنند لازم است.

قائم‌مقام ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان بابیان اینکه برخی از گروه‌های معاند برخی قبح شکنی‌ها را ترویج می‌دهند، اعلام کرد: متأسفانه در گروهی از شبکه های اجتماعی موبایلی تبلیغ‌شده بود که از سفره‌های ناهار خود در ماه مبارک رمضان عکس بگیرید و در گروه منتشر کنید.

نماینده صداوسیما نیز در همین رابطه اظهار کرد: متأسفانه برخی از رسانه‌ها و سرویس‌های معاند در این زمینه فعالیت خود را تشدید می‌کنند و حتی از برخی افراد می‌خواهند که با پوشش‌های زننده در سطح جامعه حضور یابند.

وی همچنین از ارائه برنامه‌های گسترده متناسب با ایام ماه مبارک رمضان توسط صداوسیما خبر داد.

سیامک مهابادی نماینده حاضر از استانداری در جلسه با بیان اینکه بهترین برخورد با مظاهر روزه خواری تذکر و اخذ تعهد است، گفت: به دلیل اینکه یک رفتار نامناسب به‌سرعت در فضای مجازی منتشر می‌شود لازم است در مورد نحوه برخورد با افراد در این موضوع نهایت دقت انجام بگیرد.

وی همچنین درخواست کرد: سازمان صنعت معدن و تجارت و اتاق اصناف باید تمام مصوبات را به‌صورت مطلوب به اتحادیه‌ها ابلاغ کنند تا جلوی هرگونه بهانه‌تراشی ها گرفته شود.

حجت‌الاسلام‌ عباسی قائم‌مقام ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان در پایان ضمن اینکه تمام گفته نمایندگان دستگاه‌ها در قالب صورت‌جلسه و مصوبه تنظیم خواهد شد، گفت: صداوسیما لازم است اطلاع‌رسانی مطلوب را در خصوص قوانین روزه‌خواری انجام دهد.

صاحب نیوز

Go to TOP