نکاتی کوتاه در مورد ازدواج

رهگذری در مورد ازدواج

با آرزوی خوش بختی برای همه جوانان این مطالب را به تمام کسانی که به زندگی اهمیت می دهند تقدیم کرده و با عذر خواهی از کوتاه بودن مطالب، ان شاالله نقطه ی شروعی برای مطالعه بیشتر در این زمینه باشد.

سفیرخور، حجت الاسلام والمسلمین مجتبی مرادی حقیقت/ با آرزوی خوش بختی برای همه جوانان این مطالب را به تمام کسانی که به زندگی اهمیت می دهند تقدیم کرده و با عذر خواهی از کوتاه بودن مطالب، ان شاالله نقطه ی شروعی برای مطالعه بیشتر در این زمینه باشد.

چرا ازدواج می کنیم؟

به طور کلی ازدواج علت های مختلفی دارد که می توان به آرامش، عشق و محبت، ارضای طبیعی غزایض جنسی، تبعیت از سنت پیامبر(ص)، برای خودسازی، بقاء نسل، تامین سلامت جسم و جان، امنیت اجتماع، کمک به رشد و تکمیل یکدیگر و بسیاری از علل دیگر اشاره کرد.

marriage-in-islam

چرا باید قبل از ازدواج مشاوره ای داشته باشیم؟

ازدواج موفق برای زن و مرد سعادت ابدی در پی خواهد داشت ولی در صورت عدم موفقیت، ناراحتی و مشکلات فراوانی برای خود و دیگران و جامعه در پی خواهد داشت لذا باید قبل از ازدواج خوب چشم ها را باز کرد و بعد از ازدواج باید چشم ها را بست.

ابتدا باید خود را خوب بشناسیم و از نقاط ضعف و قوت خود آگاه باشیم بعد دنبال همسر ایده آل خود بگردیم، مشاوره در هر مرحله کار خوبی است.

سن ازدواج؟

در سنی که بلوغ حاصل می شود ( بلوغ جسمانی، عقلی، عاطفی، اجتماعی، اقتصادی، اخلاقی) بهترین زمان برای ازدواج است؛ به طور کلی سن ازدواج آقایان ۲۴ سال و خانم ها ۲۲ سال است.

ملاک های انتخاب همسر؟

ملاک های اصلی در انتخاب همسر شامل ایمان( تناسب دینی و فرهنگی بین دختر و پسر)، اخلاق( تناسب خلقی و شخصیتی و روحی و اخلاقی داشتن)، عفت و حیا( وقار و متانت مناسب داشتن)، زیبائی، اجتماعی بودن( آداب و رفتار اجتماعی داشتن)، پسر اهل کار و تلاش و دختر مهارت های شوهر داری و تربیت کودک داشتن، تناسب اجتماعی و پذیرش طرفین، داشتن تفام فرهنگی و فکری، تفاهم عملی و سنی داشتن، تفاهم و تناسب مالی داشتن و دیگر ملاک هایی که در شرایط مختلف می تواند وجود داشته باشد.

چرا مرد به خواستگاری زن می رود؟

در مرد غریزه ی نیاز و طلب و در زن غریزه ی ناز و جلوه آفریده شده است. برای مرد قابل تحمل است از زنی خواستگاری کند و جواب رد بشنود اما برای زن که می خواهد محبوب و معشوق مورد پرستش باشد قابل تحمل نیست که از مردی خواستگاری کرده و جواب رد بشنود.

q176

شب خواستگاری

باید به خاطر حفظ حرمت خود و احترام خانواده دختر قبلا درباره رفتن به خواستگاری اطلاع داده شود، بهترین زمان برای خواستگاری ساعات اولیه شب است.

در اولین جلسه بهتر است فقط به همراه والدین، کسی که ایشان را به شما معرفی کرده است حضور داشته باشد.

بهتر است در جلسه اول از اصول و مباحث عمومی پرسش و پاسخ داشته باشید و در صورت تایید یکدیگر از فرع ها و علایق و نظرات شخصی هم پرس و جو کنید.

حریم ها باید حفظ شود و از شوخی و رفتار های نامناسب پرهیز شود.

پاسخ ها را به یاد بسپارید و تجزیه و تحلیل کنید.

مدت هر جلسه حداکثر یک الی دو ساعت باشد.

جلسات دوم به بعد می تواند تلفنی و غیر رسمی و البته با نظارت خانواده ها صورت گیرد و این جلسات به هیچ وجه نباید عاطفی شود چون باعث می شود دو طرف نقاط قوت هم را دیده و از نقاط ضعف غافل شوند و تصمیم اشتباهی بگیرند.

روش کسب اطلاعات در خواستگاری

هنر سوال پرسیدن در خواستگاری: به جای کلی گویی در پرسش ها از جزیی گویی استفاده کنید، این عمل نیاز به خلاقیت سوال کننده دارد، مثلا نپرسید شما خوش اخلاق و صبورید؟ بلکه سوال کنید اگر من در زندگی اشتباه محسوسی کردم یا اینکه پدر و مادرم به گونه ای بسیار بد با شما برخورد کردند تا جایی که باعث ناراحتی شما شد و احساس حقارت کردید، چه کار می کنید؟؟

یا مثلا نپرسید آیا شما آدم رفیق باز هستنید یا خانواده دوست؟ بلکه به این صورت مطرح کنید که آیا شما دوست صمیمی دارید؟ چه تعداد؟ شغل و سن و موقعیتشان چگونه است؟

2_33

مسائلی که در خواستگاری باید شفاف بیان شود

از جمله مواردی که از اهمیت بسیاری در شب خواستگاری برخوردار می باشد می توان به محیط زندگی، رسم و رسومات ازدواج و نحوه اجرای مراسمات، انتظارات خود، جزئیات زندگی آینده و تفکرطرفین نسبت به زندگی آینده و مسائلی که اگر شفاف بیان نشود می تواند در آینده به زندگی ضربه بزند اشاره نمود.

ازدواج های اشتباه

بعضی مواقع ازدواج علت نادرستی دارد که می تواند در آینده باعث از هم پاشیدگی خانواده شود، ازدواج های تحمیلی یا از روی دلسوزی و از لجبازی، ازدواج به خاطر شکست قبلی، ازدواج های چشم و گوش بسته یا صرفا برای منفعت و موقعیت، ازدواج به خاطر فرار از مشکلات خانه پدری یا حرف و نظر مردم و بدون ملاک و معیار در آینده نا آرامی ها و تنش هایی در کانون خانواده ایجاد خواهد کرد که عواقب جبران ناپذیری به جای خواهد گذاشت.

Online-Dating

سخن پایانی:

مباحث ازدواج طولانی و سلسله وار است و هر یک از مواردی که ذکر شد خود زیرمجموعه های بسیاری شامل می شود و در این یادداشت سعی شده در نگاه اجمالی و گذرا یک تصویری از مراحل پیش روی ازدواج بیان شود.

این مباحث مقدمه ازدواج است و بعد از شروع زندگی از اولین روز، مباحث اصلی شروع می شود وبرای بیان راهکارها و مسائل پیش رو در یادداشت های جداگانه های مطالبی ارائه خواهیم کرد.

 

Go to TOP