یادداشت سردبیر

قطعی اینترنت در روز جهانی ارتباطات

امروز که روز جهانی ارتباطات بود شاهد قطع مکرر و افت سرعت در اینترنت در سطح شهرستان خوروبیابانک بودیم.

به گزارش سفیرخور امروز، ۲۷ اردیبهشت ماه روزی که درسطح جهانی نیزبه عنوان روزارتباطات وجامعه اطلاعاتی نامگذاری شده است.

در زندگی امروزه که تکنولوژی نقش مهمی در کوچکترین اجزاء زندگی بشر ایفا می کند، نقش اینترنت در این مقوله و مخصوصا ارتباطات حائز اهمیت است.
با نگاهی گذرا به تاریخچه دسترسی به اینترنت در ایران می بینیم که در سال ۱۹۹۳ میلادی ایران دومین کشور خاور میانه بوده که از این فن آوری بهره می برده است.(۱)

بر اساس آمار دسامبر سال ۲۰۱۲ ایران به لحاظ سرعت اینترنت در دسترس کاربران خانگی در بین ۱۷۸کشور جهان جایگاه ۱۶۴ را به خود اختصاص داده است.(۲)
علی رغم پیشرفت هایی که در زمینه فن آوری های ارتباطاتی حاصل شده در چند روز گذشته شاهد افت سرعت و امروز که روز جهانی ارتباطات بود شاهد قطع مکرر اینترنت بودیم.

جای دارد مسئولین محترم به جای اعلام پیشرفت کمّی، کمی هم به کیفیت خدمات ارائه شده اهمیت دهند تا کمتر از این اتفاقات رخ دهد.

منابع:
۱- «رسانه‌های جدید و تغییرات سیاسی اجتماعی در ایران» ‎(انگلیسی)‎. سایبر اورینت، ۲۰۱۱. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. بازبینی‌شده در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۲.
۲- «نمایه سرعت بارگیری اینترنت خانگی» ‎(انگلیسی)‎. Ookla، ۲۷ دسامبر ۲۰۱۲. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. بازبینی‌شده در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۲.

 1. ما دیگه به قطعی عادت کردیم. البته بد هم نیستا، میریم یه سر با خانواده آشنا میشیم.خخخخخخخخخخخخ

 2. سعیدی گفت:

  Aghaye mohsen kesi nemige maste man torshe
  Shoma ham bayad tarafdari as khodetoon bokonid valid ba in harfa vaze net khoob nemishe va moratab ghati dare
  Nakone emroozam torka sime net ro dola kardan k net konde
  Alaki ham safiro mahkom nakon. Safir mardomi o pabarjast

 3. دوست عزیز من در شرکت مخابرات ایران کار میکنم و منبع قطعی بک بن از سمت ترکیه در آن روز صحت دارد.
  به هر حال اگر فرضیه تحقیقی شما از دوستانتان ! (که ماندم آیا یک سایت خبری میتواند مرجع به این شکل داشته باشد یا خیر) هم درست باشد که نیست! یعنی قطعی اینترنت در شرق استان اصفهان و و پهنای باندی که در اختیار خور قرارمیدهند چه ربطی به مخابرات خور دارد؟ که نویسنده مخابرات خور را هدف قرارداده است.
  حال از شما یک سوال دارم به نظر شما سایتهای که رتبه تک رقمی یا دورقمی دارند فقط به خاطر اینترنت استیبل است یا مطالب و محتوای و جذابیت سایت؟
  درست است قطعی اینترنت تاثیر گذار باشد اما بپذیرید که مشکل فقط آن نیست.
  حرفه کار کنید مطمن باشید مردم با سرعت Dial up هم پی شما خواهند آمد.
  موافق باشید

  • سفیرخور گفت:

   دوست عزیز
   بنده هیچ اشاره ای به اینکه قطعی اینترنت به مخابرات خور ربط دارد نکرده ام.
   در جهت اطلاع رسانی عملکرد سرپرست محترم مخابرات خور و همکارانشان هم تا بحال دو پست داشته ام ک برای اولین بار در تاریخ شهرستان اتفاق افتاده پس مطمعن باشید مطلب من مخابرات خور را هدف نگرفته روی صحبت با مدیران کلان هست.
   و
   اینکه کار ما حرفه ای هست یا خیر قضاوت با مردم هست و شما اگر دستی بر آتش می داشتی متوجه می شدی در این وضع بی خبری و عدم همکاری بعضی مسئولین باخبرنگاران، اطلاع رسانی کار سختی است.
   در مورد تک یا دو رقمی هم باید به عرضتان برسانم سایت های خبری محلی مخاطبین خاص دارند و عمومیت ندارند و رسیدن رتبه به تک رقمی امری محال هست.
   آمار بازدید از سایت و محبوبیت آن نیز نشان از این دارد که مخاطبین حتی باdialup هم ما را یاری می کنند.
   پیروز و سربلند باشید

 4. محمدرضا گفت:

  بهتره بجای وعده و وعید فکری به حال انجام وعده ها بشه
  بقول شاعر
  حرف تا عمل فاصله بسیار است
  اکثر کشورهای جهان اینترنت پرسرعت(یعنی پرسرعتا) رایگان در اختیار مردم میگذارند.

 5. خوری گفت:

  والا دیگه مسخرشو در آوردن
  هر روز هر روز نت قطعه
  نت موبایلم که سرعت نداره
  یه عکس نمیشه باهاش دان کرد

 6. نویسنده گرامی
  امیدوارم سطح دانش و اطلاع خود را کمی بالا ببرید و با تحقیق بیشتری مطلب بگذارید شما بعنوان یک مرجع خبری باید صادق باشید و سطح کمی اخبار را فدای سطح کیفی نفرماید. اطلاعات غلط باعث تشویش اذهان عمومی میشود و موجبات جبهه گیری را فراهم میآورد.
  حساب اطلاع شما کندی اینترنت در آن روز بعلت مشکل بک بن اینترنت ایران از سمت ترکیه بوده است و در تمامی کشور این لختی بوجود آماده بود.
  حساب بالابردن دانش همشریان بک‌بُن‌ها معمولا شاهراه‌هایی از جنس فیبر نوری هستند. این شاهراه‌ها از چندین فیبر نوری در هم تنیده تشکیل شده‌اند تا ظرفیت انتقال داده‌هایشان بیشتر شود.
  این کابل‌ها با علامت oc مشخص می‌شوند مانند: Oc-3 ،oc-12 یا oc-48 . یک oc-3 توانایی انتقال ۱۵۵ میلیون بایت را در ثانیه دارد در حالی که یک oc-48 می‌تواند ۲۴۸۸ میلیون بایت(۴۸۸/۲ گیگا بایت) را درثانیه انتقال دهد.

  • سفیرخور گفت:

   ممنون از حسن توجه شما و اینکه وقت صرف کردید که دانش ما را بالا ببرید.
   به عرض شما دوست عزیز برسانم که در آن روز کندی اینترنت نبوده و قطعی مکرر بوده. مختص شرق اصفهان بوده و نه باقی کشور(طبق پرسش هایی که از دوستان از جای جای ایران داشتم) حالا این بن که شما فرمودید چرا هر روز و دم به دقیقه قطع می شود را بنده نمیدانم.
   شما که دانش و اطلاعات سرشاری در زمینه های اطلاعات و اینترنت دارید باید بدانید که رتبه ی سایت های خبری و رنکینگ آن ها در بروز شدن مرتب و لحظه به لحظه ی آن هاست و این قطعی ها باعث شده که این امر نه تنها برای این سایت بلکه دیگر سایت ها مشکل آفرین باشد و رتبه ی ۴۰۰۰ ی سایت سفیر خور به ۱۳۰۰۰ نزول کند.
   این اعداد و ارقام هم باشد برای اهل فن و مردم فهیم فقط چیز های ملموس را قبول دارند و آن چیزی که این روز ها به وفور یافت می شود کندی و قطعی اینترنت که جزء لاینفک زندگی روزمره شده است می باشد.
   موفق باشید

Go to TOP