گلدون وبلاگی۷۸/ حراج عاطفه های مجازی در شبکه های اجتماعی

همه چیز با یک لایک شروع می شود!

حراج عاطفه های مجازی در شبکه های اجتماعی

 

  

افرادی که برای آفت های شبکه های اجتماعی مستعد ترند

 

افراد با نیت های مختلفی وارد شبکه های اجتماعی و جمع دوستان مجازی می شوند و یکی از نیت های شایع در میان جوان ها یافتن یک همزبان برای جلب همدردی در لحظات سخت زندگی است لحظاتی که دچار ضربه های روحی ،شکست ها و سرخوردگی ها هستند اینگونه افراد برای افتادن در دام های شبکه های اجتماعی از کسانی که صرفا برای گذران اوقات به شبکه های اجتماعی می آیند مستعد ترند، آنهایی که در همچنین لحظه هایی با اندک توجه طرف مقابل ،سفره دلشان را برایش باز می کنند و بسیاری از اسرار شخصی خود را بازگو می کنند و زمانی که اصطلاحا یک شکم سیر با طرف مقابل درد دل می کنند بدون آنکه متوجه باشند یک رابطه عاطفی و عمیق بین آنها و طرف مقابلی که هیچ شناختی از او و قصد واقعی او از این ارتباط ندارند رقم خورده است.

همیشه و همه جا این نیاز موجودات است که آنها را به سوی دام ها می کشاند و همین اصل فلسفه موفقیت دام ها و صیاد هاست و البته این شکارچی های بی رحم و فرصت طلب در فضاهای مجازی نیز از نیاز افراد افسرده و رنجدیده به همدلی و همزبانی سوء استفاده می کنند و با حیله گری برای رسیدن به نیت های شوم خود برنامه ریزی می کنند.

فرق شبکه اجتماعی با دنیای خارج

یکی از فرق های محسوس دنیای مجازی شبکه های اجتماعی با دنیای حقیقی آن است که صداقت افراد در دنیای حقیقی و مواجهه مستقیم آسانتر محک می خورد و عیارش مشخص می شود در حالی که یکی از صفات شایع افراد در شبکه های اجتماعی، تظاهر به چیزی است که نیستند و احیانا رسیدن به آن همیشه آرزویشان بوده است و همین افراد هستند که در پوشش دنیای مجازی سوار بر  فریب ها گاها آسیب های روحی شدیدی به طرف مقابل وارد می کنند و از فرصت این ارتباط مجازی کمال سوء استفاده را می نمایند.

خواهر برادری های مجازی

حراج عاطفه های مجازی و به کار بردن القاب محبت آمیز که گاهی با یک خواهر برادری مجازی شروع می شود البته بسیار خوب است همین جا یک نکته اخلاقی و یک نکته شرعی برای کسانی که دچار این خواهر و برادری های مجازی هستند بیان شود ، جدا از اینکه در بسیاری موارد ممکن است نیت بدی از این ارتباط در میان نباشد، اگر از بحث معروف قرار گرفتن پنبه در کنار آتش و سرسره ای که اگر از بالا خودت را رها کنی دیگر نرفتن ادامه راه بسیار مشکل می شود بگذریم حکم کلی آن است که اگر عملی مقدمه گناه باشد یا حتی خوف افتادن به گناه در آن باشد مطمئنا از نظر شرعی اشکال دارد.

 همین تظاهر اولیه به یک عشق پاک و کاملا در نگاه عرف شبکه های مجازی، موجه است که اغلب باب رابطه ها را می گشاید و در طولانی مدت افراد از آن ناگزیر می شوند و این عشق های مجازی که نطفه اش هم در عالم مجازی شکل گرفته است، گاهی حقیقت جریان زندگی افراد را در جو خود متلاطم می کند تا جایی که دیده شده متاسفانه جوان ها بعد از این ارتباط های اشتباه حتی گاهی  دم از خودکشی می زنند.

قورباغه آب پز در شبکه های اجتماعی

حکایت شکل گیری ارتباط های عمیق عاطفی در شبکه های اجتماعی ، حکایت معروف آب داغ و قورباغه آب پز است که اگر آب داغی داشته باشید و قورباغه ای را در آن بیندازید ،سریع از آن بیرون می پرد اما اگر همان قورباغه را در یک آب معمولی بیندازید و آرام درجه حرارت آب را بالا ببرید در پایان یک قورباغه آب پز خواهید داشت! ،بسیاری از افراد که خود را در مقابل چنین رابطه هایی مقاوم و مبرا می دانند بعد از مدتی در کمال ناباوری خود را گرفتار در آن می یابند.

همه چیز با یک لایک شروع می شود! 

یکی از اولین و مشهور ترین ابزار های شبکه های اجتماعی که بسیار موثر در موضوع مورد بحث ما می باشد، همین به اصطلاح لایک کردن ها است، همین لایک هایی که در نظر اول نشان دهنده مطالب و صفحات برتر است اما به مثابه رگ حیاتی برای شروع و تداوم ارتباط های آنچنانی در این شبکه ها است؛ در فرهنگ نانوشته این شبکه ها لایک کردن معانی مختلفی برای افراد دارد که از جمله پالس هایی را برای کلید خوردن ارتباط های عاطفی و عشقی بین افراد رد و بدل می کند که در میان کاربران شبکه های اجتماعی جمله طنز معنا داری هست که می گوید: همه چیز با یک لایک شروع می شود!

 نمی توانم با او ازدواج کنم ولی دلم برایش می سوزد!

 البته در اینجا باید گفت متاسفانه اغلب در این ارتباط های خارج از دایره شرع اولین آسیب ها متوجه خانم ها است و به خاطر خصوصیات روحی، گاهی با احساساتشان بازی می شود که در مشاوره ها آقایان بعد از مدت ها رابطه می گویند: چه کنم؟ نمی توانم با او ازدواج کنم و از طرفی دلم برایش می سوزد!

شبکه های اجتماعی هم مانند بسیاری دیگر از فناوری های نوین به منزله چاقوی دو لبه ای هستند که اگر فرهنگ استفاده صحیح از آنها رعایت نشود، به جای منفعت ،ضرر های فراوانی به افراد وارد می کنند که یکی از فرهنگ های غلط، غلبه داشتن فضای عاشقانه،آن هم با انتشار پست هایی سرشار از امواج منفی و دلسردی ها و افسردگی ها در اینگونه شبکه ها می باشد.

……………………………………….

درج این مطلب در روزنامه شهرآرا و عماریون و عمارنامه و بصر نیوز و وبلاگ نویسان قم و گناوه و سفیر افلاک و البرزبان و عصر هامون

 

Go to TOP